تبلیغات

مجله تفریحی پرمون

    ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ..::.. نظرات ،پیشنهادات و انتقادات خود را به شماره 30009900850402 ارسال نمایید...

    نویسنده پرمون شوید مجله تفریحی پرمون

10 آنتی ویروس محبوب 10 آنتی ویروس محبوب مورد آزمایش قرار گرفته شده  تا بفهمیم کدام یک در نابودی ده هزار تهدید ویروسی جدید بهتر عمل می‍کنند.

برای اینکه یک نرم‍افزار آنتی ویروس امتیاز بیاورد، باید در هر یک از این 5 زمینه بهترین باشد...


عملکرد سیستم و سرعت اسکن

اگر تنها یک مورد باشد که از فهرست سال گذشته آموخته باشیم، این است که تمامی برنامه‍های امنیتی آنطور که ادعا می‍کنند، کم حجم نیستند، همینطور سریع. برای تفکیک نرم‍افزارهای شایسته تقدیر از مدعیان، بررسی کردیم هر آنتی ویروس چه تاثیری بر منبع سیستم ما داشته، هم چنین هر یک را در معرض  برتری PCMark قرار داده و نتایج را با حالت پیش از نصب آنتی ویروس مقایسه کردیم. همچنین بررسی کردیم که هر برنامه امنیتی برای پاکسازی سیستم ما چقدر زمان نیاز دارید، چراکه اسکن طولانی مدت همیشه گزینه مطلوب نیست.

مزاحمت

ما دقیقا انتظار داریم بار اولی که نرم‍افزار آنتی ویروس خود را راه‍اندازی می‍کنیم، زمان کمی را صرف پیکربندی گزینه‍های امنیتی و کاوش در تنظیمات پیشرفته (advanced setting) کنیم، اما زمانیکه کارمان به پایان رسید، نمی‍خواهیم مزاحمتی داشته باشیم.  نرم‍افزارهای امنیتی ما را در معرض صفحات ظاهرشونده و اخطاریه‍های بی‍خطر قرار نمی‍دهند.

ویژگیها و کاربردها

در حالتی که نرم‍افزارهای رایگان به وفور در دسترس هستند، متقاعد کردن کاربران به خرید برنامه‍های امنیتی امری مشکل است. اما اجازه بدهید یک نکته را به وضوح مورد اشاره قرار دهیم: ما به دنبال این نیستیم که کدام آنتی ویروس می‍تواند حملات بیشتری را تحمل کند، ما به دنبال مجموعه‍ای از ویژگی‍های اساسی هستیم، از جمله بلوکه کردن spam، محافظت از نرم‍افزارهای جاسوس (spyware)، اسکن سریع و غیره، در عین حال در جستجوی ضمیمه‍های منحصربفرد (و سودمند) هستیم، همچنین این نکته که تا چه اندازه در یکپارچگی آنها هوشمندی بکار رفته.

قیمت

اگر بخواهیم کاملا صادق باشیم، کاربران کامپیوتری می‍توانند افرادی خسیس باشند. باور نمی‍کنید؟ پس توضیح دهید چرا Bit Torrent انقدر محبوبیت دارد (و خیر! علت این نیست که همه عجله دارند آخرین نسخه لینوکس را دانلود کنند..) جایگزین‍های رایگان برتری آشکاری در این طبقه‍بندی دارند، اما ما مایلیم ارزشمندی یک برنامه امنیتی همه جانبه و موثر را بر قیمت و ملغمه تولیدکنندگان آنتی ویروس‍های رایگان اثبات کنیم.  

کشف ویروسها

این همان نکته اصلی است، و برای تعیین تاثیر نهایی هر آنتی ویروس، رویکردی چندجانبه در پیش گرفتیم. ابتدا، چند ویروس و نرم‍افزار جاسوس را از www.spycar.org و www.eicar.com مورد آزمایش قرار دادیم. در کنار این موارد حمله سراسری مجموعه ویروس‍های خود را نیز داشتیم. در نهایت، بدون محافظت، به ویران‍ترین نقاط وب سرکشی کردیم.

پس از آنکه کار آزمایش خانگی به ایان رسید، نتایج را با اطلاعات موجود در Virus Bulletin ، یک آزمایشگاه مستقل (www.virusbtn.com) مقایسه کردیم. همچنین این نکته را مد نظر قرار دادیم که کدام نرم‍افزار بطور مستمر هر سال بهتر نتیجه داده است. 
Norton Internet Security 2010

سریع، با تنظیمات مناسب و چند نقیصه

سال گذشته و پس از اهدای جایزه برترین به Norton Internet Security، مورد انتقاد قرار گرفتیم. برخی از شما متعجب بودید که Norton، این اسکنر نیمه موثر و حجیم چگونه توانسته چنین تغییرات شگرفی داشته باشد. دیگران اعتبار ما را زیر سوال بردند، و حتی عده کمی از شما ما را متهم کردند که رشوه گرفته‍ایم، خدای من! حقیقت این است که Symantec سزاوار تمامی امتیازاتی است که کسب کرده. آیا این مسئله می‍تواند به منزله طلوع نسل جدیدی از آنتی ویروس‍ها در اردوگاه Norton باشد؟

هنوز نمی‍توان Norton را ناجی نرم‍افزارهای امنیتی نامید، و تا چند لحظه دیگر دلیل آن را به شما خواهیم گفت. اول اینکه، بیایید بر نکات مثبت NIS 2010  تمرکز کنیم. امسال نسخه به روز شده همان میراث احیا شده NIS را به عنوان اسکنری کم حجم و سریع دنبال می‍کند. مخصوصا شیفته Norton Insight هستیم که بطرز چشمگیری دفعات اسکن سیستم را کاهش داده است. بار اولی که NIS سیستم شما را پاکسازی می‍کند، تمامی فایل‍ها را بررسی می‍کند. از آن زمان به بعد، اسکنر برای هر بار اسکن فایل‍هایی را که توسط Symantec ارزیابی و قابل اعتماد تشخیص داده شده‍اند، کنار می‍گذارد. نتیجه؟ پس از اسکن اولیه با زمان 16 دقیقه و 18 ثانیه، NIS اطلاعات ما را تنها در عرض 4 دقیقه و 47 ثانیه اسکن می‍کند، بسیار سریع‍تر از آنکه زمان استراحت شما به پایان برسد.

NIS بیشتر تلاش‍های ما را برای نفوذ به حفاظ خود خنثی کرد، نرم‍افزارهای جاسوس را از بین برد و بدون جا گذاشتن هیچ موردی دانلودهای غیر معتبر را دور نگاه داشت. تا اینکه ما دست به کاری ناجوانمردانه زدیم. NIS را از کار انداختیم تا یکی از آرشیوهای آلوده را دانلود کنیم و سپس دوباره آن را به راه انداختیم. Norton تنها تعدادی از فایل‍های آلوده این بسته را بلوکه کرده و اجازه داد بستر آزمایشی ما توسط یک اسکنر ساختگی آلوده شود. حتی اجازه داد برنامه آلوده باعث از کار افتادن UAC شود. سخت است شخصی را مجسم کنیم که برای وارد آوردن خسارتی عامدانه این چنین خود را به زحمت بیاندازد، با این حال، اعتماد به نفس ما ترک خورده است.

ESET Smart Security 4

این نسخه جدید شباهت‍های بسیاری با نسخه‍های پیشین دارد و ما مشکلی با این مسئله نداریم.

همانند Norton، ESET Smart Security سال گذشته برنده جایزه برترین‍ها شد، بنابراین راغب بودیم ببینیم این دو برنامه امنیتی، در صورت رقابت با یکدیگر در دور دوم رویارویی سالانه آنتی ویروس‍ها، چطور عمل می‍کنند.

در خلال اولین مراحل آزمایش، تقریبا غیرممکن بود یکی را به عنوان برنده انتخاب کرد، پیش از آنکه شروع به ضربه زدن به یکدیگر کنند، هر دو نرم‍افزار بدون بهره‍گیری از منابع سیستم، به خوبی مقاومت کردند. ESET در یکی از مراحل با زمانی 6 ثانیه کمتر از Norton پیروز شد (زمان راه‍اندازی سیستم، به ترتیب +14 ثانیه در برابر +20 ثانیه).

ESET فاقد برخی ویژگی‍های یافت شده در Norton است، از جمله محفاظت از هویت و کنترل همه جانبه. و در حالیکه ESET توانست بستر آزمایشی ما را در کمتر از 8 دقیقه اسکن کند (نیمی از زمانیکه Norton صرف اولین مرحله اسکن کرد)، ESET از فایل‍های قابل اعتماد نمی‍گذرد تا زمان اسکن‍های بعدی کاهش یابد؛ پس در طولانی مدت آنقدرها هم سریع نیست.

اما در حالیکه به نظر می‍رسد Norton به پیروزی نزدیک است، ESET حرکتی می‍کند که Norton در مقابل آن مغلوب می‍شود. بر خلاف رقیبش، ما نتوانستیم ESET را گول زده و بستر آزمایشی خود را به پناهگاه صفحات ظاهر شونده تبدیل کنیم. از همان تاکتیکی استفاده کردیم که به سدی در برابر Norton تبدیل شد- نرم‍افزار آنتی ویروس را از کار انداختیم تا یک آرشیو آلوده به ویروس را دانلود کنیم- اما ESET پیش از آنکه بتوانیم مشکلی در هارد درایو ایجاد کنیم، جلوی ما را گرفت. آفرین!

موارد کمی وجود دارد که در ESET اشکال ایجاد کند. از نسخه سال گذشته، موارد کمی تغییر کرده است و در این حالت، این مسئله چندان بد نیست. کاربران حرفه‍ای همچنان گزینه‍های بسیاری در منو پیشرفته در اختیار دارند و ویروس‍ها همچنان فرصت کمی برای خرابکاری دارند.

Avira Antivir Free Edition

گزینه‍ای سودمند برای زمانی که هوشمندانه از کامپیوتر استفاده می‍کنید.

اگر از هر کاربر قدرتمند و خسیس کامپیوتر بپرسید در مورد برنامه‍های امنیتی غیر رایگان چه فکر می‍کند، به شما خواهد گفت راه‍حلی احمقانه است، به همین سادگی! چرا باید هزینه‍ای برای یک نرم‍افزار آنتی ویروس پرداخت کرد، در حالیکه برنامه‍هایی چون Antivir همین سطح از ایمنی را بدون برچسب قیمت عرضه می‍کنند؟

پرسشی منطقی است! و ما قصد داریم به آن پاسخ گوییم. ما داده‍های دو آزمایشگاه سنجشی مستقل و مشهور- Virus Bulletin و AV Comparatives – را بررسی کردیم، و در هر دو مورد دریافتیم Antivir در طول تاریخ عملکردی خوب و درصدی بالا در کشف ویروس‍ها داشته است. پس تا اینجا همه چیز خوب بود!

حتی بهتر از آن، Antivir امکانات اولیه محافظت در برابر نرم‍افزارهای جاسوس را به نسخه امسال خود افزوده، و به یکی از شکایت‍های ما در مورد نسخه سال 2009 Antivir پاسخ گفته است. در تکرار برخی آزمایشاتی که سال گذشته انجام داده بودیم، Antivir عملکرد بهتری در محافظت از IE (Internet Explorer)  در برابر کدهای سرگردان (rogue code) داشت و از چند حقه ویروسی مانند تغییر فایل میزبان جلوگیری کرد.

اما همه چیز به این آسانی نبود. براساس سوابق پیگیری آنتی ویروس، انتظار نداشتیم مشکل زیادی با Antivir داشته باشیم. اما اشتباه می‍کردیم. زمانیکه می‍خواستیم آرشیو آلوده‍ای را که در این مرحله از آن استفاده کرده بودیم، دانلود کنیم، آنتی ویروس نتوانست هیچ کدام از بارهای اضافی را تشخیص دهد. چند لحظه بعد، بستر آزمایشی ما در بدترین وضعیت قرار داشت. ویروس‍ها متعدد UAC را از کار انداختند، دسترسی به Task Manager از بین رفت و حتی آنتی ویروس قابلیت خود را برای اسکن سیستم از دست داد.

براساس آزمایش خانگی ما، اگر می‍خواهید نرم‍افزار آنتی ویروسی برای خانواده یا دوستان نصب کنید، بهتر است Antivir را پیشنهاد نکنید. اما برای کاربران قدرتمندی که خود را در معرض موارد مشکوک مثلا گردش در نقاط ناامن وب و جستجوی نرم‍افزار از طریق P2P قرار نمی‍دهند، Antivir همچنان می‍تواند یک گزینه باشد. حجم بسیار کم این نرم‍افزار را برای کسانی که نمی‍خواهند عملکرد را فدا کنند، به گزینه‍ای سودمند تبدیل می‍کند. فقط با احتیاط گام بردارید. 

Microsoft Security Essentials

Windows Live OneCare برای توده‍ها احیا شده است.

مقامات ارشد Microsoft احتمالا زیاد هاکی تماشا می‍کنند، چرا که این تنها راهی است که می‍توان هت تریک اخیر شرکت را تشریح کرد. اول موضوع Bing پیش آمد، موتور « decision» فوق پیشرفته که جایگزین Live Search شد. سپس ویندوز 7 به بازار آمد، تا جبرانی برای ویستا باشد. اکنون Microsoft Security Essentials را داریم، یکی از جدیدترین اقلام در حوزه آنتی ویروس، و محصول برنده دیگری از Microsoft.

Essentials از همان ابتدا با زمان نصب 10 ثانیه‍ای خود امتیاز بالایی کسب کرد. حتی پس از دانلود آخرین نسخه به روز شده، تنها یک دقیقه یا بیشتر وقت خود را صرف این کار کردیم، در حالیکه ویستا، Internet Explorer و دیگر نرم‍افزارهای Microsoft به دلیل مدیریت ضعیف منابع، عملکرد موفقی نداشته‍اند، هیچ کدام از این موارد در Essentials وجود ندارد، که به آرامی در پشت صحنه ناپدید شد.

زمان آزمایش Essentials که رسید، از همان ابتدا انتظارات خود را محقق شده یافتیم، و حتی به نحوی مطلوب  شگفت‍زده شدیم. Essentials بدون شانه خالی کردن یا هزینه فراوان، از میان ویروس‍ها و نرم‍ازفارهای جاسوس ما گذر کرد و مانع از تلاش‍های ما برای ایجاد خسارت از طریق بار اضافی شد.

با این حال، Microsoft جای بسیاری برای پیشرفت دارد، مخصوصا در سرعت موتور اسکن یا فقدان وجود آن. اسکن تنها 60 GB داده نزدیک به 17 دقیقه طول کشید و در پاکسازی‍های بعدی هیچگونه پیشرفتی نشان نداد. این زمان 5 برابر بیشتر از Antivir، دیگر نرم‍افزار آنتی ویروس رایگان در این آزمایش، برای اسکن فایل‍های مشابه بود.

همچنین بهتر است Microsoft کنترل بیشتری بر تنظیمات در اختیار کاربران قدرتمند خود قرار دهد. گزینه‍های اصلی وجود دارند، مانند تنظیم اسکن برنامه‍ریزی شده، و می‍توانید خود انتخاب کنید که گزینه محافظت سریع فعال باشد یا خیر. حتی می‍توانید از Essentials بخواهید برخی فایل‍ها و موقعیت‍ها را نادیده بگیرد. اما برای پیشروی‍های عمیق‍تر هیچ راهی وجود ندارد. برای نمونه، قادر نیستید نمونه سریع را پیکربندی کنید تا در صورت حمله ویروسی با قدرت بیشتری عمل کند مانند Conficker scare. همچنین نمی‍توانید در صورت وجود هشدارهای کاذب بسیار، عملیات را متوقف کنید.

اینها تنها نکات کوچکی خواهند بود، زمانیکه به یاد بیاورید Essentials هزینه‍ای از شما یا سیستم شما نمی‍گیرد، و کارش را انجام می‍دهد. اگر بازیکنی هستید کحه ترجیح می‍دهید 60 دلار خرج یک سه‍گانه، یک عنوان و نه یک برنامه امنیتی کنید، چیز دیگری هم اهمیت دارد؟

 

موافقان و مخالفان آنتی ویروس اینترنتی

بله، می‍دانیم! شما یک کاربر قدرتمند هستید که از آخرین توان کامپیوتر خود استفاده می‍کنید و قصد ندارید یک برنامه امنیتی کامل را وارد سیستم تنظیم شده خود کنید، هر چقدر هم که حجم کمی را در بر گیرد. هر چه باشد، اگر هیچ کار خطرناکی انجام ندهید، مشکلات کمی خواهید داشت، درست است؟

کاملا منطقی است، اما به یاد داشته باشید مواردی هستند که به آسانی از کنترل شما خارج هستند، کلیدهای USB، قاب تصویری دیجیتال، و حتی دیسک‍هایی که حاوی ویروس هستند. پس حتی اگر از نصب آنتی ویروس سرباز زنید، هر ماه یکبار ابرها را کنار بزنید.

تقریبا تمامی فروشندگان اصلی آنتی ویروس، اسکن‍های آنلاین و رایگانی عرضه می‍کنند، اما موافقان و مخالفانی در این مورد وجود دارد. بعلاوه، اسکنرهای پوششی اغلب به روز هستند، و از آنجا که شما نرم‍افزاری نصب نمی‍کنید، هیچ موردی نیست که بتواند منابع سیستم شما را سرقت کند. عالیه، مگه نه؟ عجله نکنید! Peter Brady. تنها با اتکا به این موارد، هیچ چیز نمی‍تواند نانع از آن شود که سیستم شما در درجه اول آلوده شود، در حالیکه یک رویکرد احتیاطی می‍تواند بطور موثری سدی در برابر ویروس‍ها باشد.

اگر قضیه تنها اسکن یکی دو فایل باشد، ما بیشتر به Virus Total (www.virustotal.com) علاقمندیم. پس از آنکه فایل مشکوک را آپلود کردید، Virus Total از 40 موتور اسکن مختلف و به روز شده استفاده می‍کند، تا اگر فایل آلوده بود، احتمال بیشتری باشد که یکی از موتورها آن را پیدا کند. برای اسکن جامع‍تر، به Panda ActiveScan 2.0 (http://bit.ly/2T0itel) مراجعه کنید. 

Avast! Internet Security

همچنان انقدر کند که جدی گرفته نشود.

اخرین تجربه ما با Avast! کاملا ما را مایوس کرد و البته به دلیل خوبی. برنامه کند، پر حجم بود و گویی از بحران هویت رنج می‍برد، با پنجره‍ای عجیب که بیشتر شبیه برنامه media player بود تا اسکنر آنتی ویروس.

آن نسخه رایگانی بود که ما مورد بررسی قرار دادیم، و امسال، برنامه امنیتی تکمیل شده Avast!  را زیر ذره‍بین قرار دادیم. بررسی دقیق نشان می‍دهد برخی از شکایت‍های گذشته ما همچنان باقی هستند، هرچند پیشرفت‍های خوشایندی هم دیده می‍شود.

برای مثال، Avast!  تغییرات تازه‍ای به خود دیده و هرگز بهتر از این نخواهد بود. آن ظاهر احمقانه media player از بین رفته و پنجره‍ای شفاف جای آن را گرفته که کار با آن آسان است. تمامی کلیدها برچسب دارند، و نیاز نیست زمان زیادی را صرف پیدا کردن دیواره IM یا دیوار آتش (Firewall) کنید.

در ابتدا، Avast! عملکرد خوبی در بلوکه کردن بیشتر ویروس‍ها داشت. اگر روی لینکی کلیک کنید که حاوی کدی آلوده است، نه تنها Avast! از اجرای کد جلوگیری کرد، بلکه وبسایت را از کار انداخت تا نتوانیم خسارتی وارد کنیم. اما زمانیکه توجه خود را به نقاط عمیق‍تر وب معطوف کردیم، Avast! به ما اجازه داد آرشیو آلوده‍ای حاوی فایل‍های آلوده را دانلود کنیم و نتوانست بارهای اضافی را تشخیص دهد. با این حال، آنجا که Avast! به طریقی خود را رها می‍کند، به کمک sandbox mode خود است. با استفاده از این گزینه که از طریق کلیک راست روی منو Avast! در دسترس است، می‍توانید هر فایلی را در فضای مجازی از جمله جستجوگر خود راه‍اندازی کنید و سپس اگر مشخص شد که ویروس است، برنامه را متوقف کنید. اگر به یاد داشته باشید که از آن استفاده کنید، مانند یک دکمه undo ماندگار است.

اما در کنار تمامی پیشرفت‍های Avast!، همچنان کندترین موتور اسکن گروه است، و دو برابر بیشتر از دومین برنامه امنیتی کند مجموعه زمان صرف اسکن بستر آزمایشی می‍کند.

McAfee Internet Security 2010

مضحکه‍ترین آنتی ویروس نهایتا احترام ما را بدست آورد.

زمانیکه McAfee به ما گفت برنامه امنیتی خود را از بالا به پایین و بطور کامل بازسازی کرده، موافقت کردیم آن را در آزمایش خود وارد کنیم، با علم به اینکه احتمالا فریب خورده‍ایم، مانند شخصی که ماشین دست دومی را بدون هیچ ضمانتی میراند. اما اشتباه می‍کردیم.

از نظر ما، این نسخه کاملا احیا شده McAfee است. MIS 2010  با پنجره‍ای به مراتب پیشرفته‍تر از نسخه‍های قبلی به پیش می‍تازد، و قادر است کاربردی آسان و سطح بالای سازگاری را به ارمغان بیاورد. برای کسانیکه این مسئله برایشان اهمیت دارد، McAfee امکان میدهد بیشتر و بیشتر وارد گزینه‍های منو اصلی شوید، اما هرگز احساس گم شدن یا سردرگمی به شما دست نمی‍دهد.

در زیر پوشش ظاهری، موتوری قرار دارد با عملکردی بهتر از آنچه شما از محصولات McAfee انتظار دارید. در حالیکه نسخه سال گذشته همچون اسبی ناتوان عمل می‍کرد، مدل 2010 تمام خصیصه‍های یک اتومبیل پرقدرت را داراست. برای کاهش زمان اسکن سیستم، McAfee فایل‍ها را گرفته و فهرستی از فایل‍هایی که می‍تواند کنار گذارد، تهیه می‍کند. بسته به اینکه هارد درایو شما چقدر متراکم است، McAfee مدعی است این امر می‍تواند منجر به اسکنی 8 برابر سریع‍تر شود (ما 50 درصد عملکرد بهتر دست یافتیم.)

برای افزودن به ارزش این برنامه امنیتی محسورکننده، McAfee چند گزینه اندیشمندانه به آن افزوده است، از جمله 1 GB فضای پشتیبانی آنلاین. همچنین یک نمونه QuickClean هم وجود دارد که فرایند حذف فایل‍های موقت را تسریع کرده و نیز یک پاک‍کننده برای پاکسازی ایمن داده‍های شما. 

McAfee با یک مشکل از آزمایش ما بیرون آمد. اجازه داد فایل ویروسی وارد سیستم شده، دسترسی به Task Manager از بین رود. برای اعتبار McAfee ، این برنامه ویروس حقیقی را خنثی کرد، اما این حقیقت که اجازه داد برنامه ویروسی در سیستم ثبت شود، باعث نگرانی است، و البته برای آن امتیاز 9 و جایزه برترین‍ها را به ارمغان آورد.

Trend Micro Internet Security Pro 3.0

مزیت بزرگ این برنامه گول‍زننده ضمانت خریداری شده 30 روزه است.

Trend Micro باید برچسبی می‍داشت که می‍گفت: «احتیاط: احتمال دارد برای زمان راه‍اندازی، عملکرد کلی و امنیت سیستم شما خطرناک باشد. با مسئولیت خود از آن استفاده کنید.»

در عوض، Trend Micro نوید «جامع‍ترین برنامه امنیتی با کاربردی آسان» را می‍دهد که کاملا نادرست است. ما شکایات بسیاری داریم، سخت است تصمیم بگیریم از کجا آغاز کنیم، پس اجازه دهید نگاهی به عملکرد سیستم بیاندازیم.

Trend Micro چیزی بیش از نیم دقیقه به زمان راه‍اندازی سیستم ما افزود، این زمان کافی است تا برخی بخش‍های کامپیوتر از کار بیافتند. همچنین کمترین امتیاز PCMark را به خود اختصاص داد، هر چند محصولات دیگری هم بودند که به همان بدی عمل کردند.

ما در برابر مراحلی که باید بگذرانید تا یک سایت مسدود را ببینید، اصلا بخشنده نیستیم. از یک طرف، Trend Micro عملکرد فوق‍العاده‍ای در ایجاد مانع میان شما و سایت آلوده به ویروس دارد. اما اگر Trend Micro به وبسایت پاکی برچسب آلودگی بزند، ممکن است دچار مشکل شوید. سایت‍های مسدود شده با یک اخطاریه همراه خواهند بود که به شما اجازه دسترسی می‍دهند، با این علم که از خطر موجود آگاه هستید، اما در اکثر موارد، تمام کاری که می‍کنید بازیابی صفحه با همان پیغام هشداردهنده است. در عوض شما می‍توانید با کلیک روی دکمه سبز روی toolbar نصب شده، سایت را به عنوان منبع مطمئن فعال کنید، اما نمی‍توانید صفحه را refresh کنید، باید بصورت دستی آدرس URL را وارد کنید. حتی در آن زمان هم تنها صفحه اصلی بارگذاری می‍شود؛ تمامی بخش‍های فرعی مسدود باقی خواهند ماند. راه‍حل؟ کنسول اصلی بازگذاری آهسته (slow-loading main console)Trend Micro  را فعال کنید، وارد فهرست سایت‍های موردنظر شوید، محدوده را اضافه کنید، روی گزینه Include all pages of the websites selected کلیک کنید، تغییرات را اعمال (apply) کرده و جستجوگر خود را مجددا فعال کنید. خدای من!

تغییرات دیگری هم باید صورت گیرد، برای نمونه مجبورید پیش از مشاهده فایل‍های قرنطینه شده، کنسول را ببندید، اما بدترین بخش ماجرا اینجاست که همچنان مستعد آلودگی هستید. زمانیکه آرشیو خود را از جهنم فعال کردیم، Trend Micro با قدرت کار خود را آغاز کرد، اما ورق برگشت و مغلوب شد. Task Manager ناپدید شد، ارتباط ما قطع شد و یک اسکنر آنتی ویروس جعلی مرتب در بستر آزمایشی ما جستجو می‍کرد تا کارت اعتباری ما را سرقت کند.

زمانی که صرف Trend Micro کردیم، کاملا بد نبود، و نقاط مثبتی هم وجود داشت. اما هیچ یک بهتر از ضمانت خریداری شده 30 روزه نبودند.

تهدیدات جدید مستلزم ابداع نسل جدیدی از آنتی ویروسهاست.

بیشتر مورخان عرصه تکنولوژی قدرشناس ریچارد اسکرِنتا هستند که اولین ویروس کامپیوتری دنیا را نوشت. اسکرِنتا، دانش‍آموز 15 ساله سال اول دبیرستان، آنچه «. Elk Cloner » نامیده می‍شود را تنها برای شوخی روی کامپیوتر نسل دوم اَپل نوشت.

امروزه، بیش از یک میلیون ویروس در جهان وجود دارد، اما تنها تعداد آنها نیست که برای برنامه‍های آنتی ویروس دردسرساز هستند. مهمترین مسئله برای نرم‍افزارهای آنتی ویروس این است که چگونه ویروسی را پیش از دیده شدن کشف کنند، و خسارات تا این اندازه نباشد. کرم‍هایی مانند Conficker میلیون‍ها دلار به شرکت‍ها خسارت وارد می‍کنند، و در عین حال به سرعت در حال رشد هستند.

حال که تهدیدهای جدید کشف می‍شوند، دیگر صرفا به روز رسانی تعاریف آنتی ویروس کافی نیست، و درعین اینکه به روز رسانی ضربان (pulse update)- به روز رسانی ضعیف در طول روز، نه به روز رسانی اساسی در 24 ساعت- مفید بوده است، فروشندگان آنتی ویروس مجبورند به مبتکری هکرهایی باشند که در حال مبارزه با /انها هستند. نرم‍افزارهای آنتی ویروس اکنون از اسکن اکتشافی استفاده می‍کنند، که بوسیله آنها موتور اسکن به دنبال دستورالعمل‍ها و فرامینی است که معمول نیستند. یک اسکنر خوب نیز به دنبال علائم رفتارهای مشکوکی از جمله تلاش برای تغییر تنظیمات امنیتی یا کپی فایل‍ها در دفترچه راهنمای سیستم می‍باشد. زمانیکه بخش‍هایی از کد یا رفتارهایی را کشف کرد که با رفتار برنامه‍های پاک سازگاری ندارند، هشدار خواهد داد مورد مشکوکی در جریان است.

در پایان، بهترین دفاع همچنان شما کاربران هستید. اول بر استفاده هوشمندانه از کامپیوتر و بعد نرم‍افزارهای آنتی ویروس متکی باشید.

BitDefinder Internet Security 2010

این برنامه امنیتی مسئولیت‍هایی بیشتر از رابین ویلیامز دارد.

تا به حال اتفاق افتاده چیزی شما را کور کند که فکر کرده‍اید عشق در یک نگاه است و بعد معلوم شده تنها یک ظاهر زیباست؟ در نهایت خود را بین یک دوراهی خواهید یافت که باید تصمیم بگیرید که قضیه را تمام کنید یا اینکه دنبال فرصت باشید و معایب موجود را نادیده بگیرید.

این همان موقعیتی است که BitDefinder شما را در آن قرار می‍دهد، و در نهایت شما مجبور خواهید بود چنین تصمیمی بگیرید. از همان ابتدا با اخطاریه‍هایی مواجه شدیم که برخی چیزها در راهند، از جمله زمان نصب طولانی که نیازمند restart است، و ثبت نام اجباری برای فعال‍سازی مجوز.

زمانیکه از مزاحمت اولیه عبور کردیم، BitDefinder این احساس را از بین برد و خود را با نیازهای ما سازگار کرد. صفحه پیکربندی BitDefinder از شما می‍خواهد 4 آرایش مختلف را بر حسب نوع کاربر انتخاب کنید، از جمله Typical، Parent، Gamer یا Custom. اگر بعدا نظرات تغییر کرد، می‍توانید با کلیک موس پنجره را برگردانید.

کاربران قدرتمند نیازمند دسترسی به گزینه‍های پیشرفته هستند و موارد بسیاری در این برنامه یافت می‍شود. اما اگر BitDefinder را روی Aunt Mildred نصب می‍کنید، می‍توانید آرایش ساده و بهتری را انتخاب کنید، که بطور موثر تمامی کنترل‍های موجود را بر حسب سلیقه کاربر اسکن می‍کند. حتی گزینه میانه‍ای هم برای آن دسته از کاربرانی که کمی کنترل بیشتر و نه کامل می‍خواهند، وجود دارد.

اما در لایه‍های زیرین ظاهر زیبای BitDefinder ، چند مورد آزاردهنده وجود دارد. جستجو در وب بسیار آهسته بود و BitDefinder 5 نمونه از 17 مورد آزمایش نرم‍افزارهای جاسوس spycar.org را از دست داد.  به هنگام آزمایش حمله ویروسی واقعی بهتر عمل کرد، هرچند اجازه داد یکی از برنامه‍های آلوده دسترسی به Task Manager را از بین ببرد.

با این وجود، اسکن‍های سریع بعدی BitDefinder با زمان 2 دقیقه و 30 ثانیه رقابت را تحت تاثیر قرار داد و موجب شد در اولویت‍های خود تجدیدنظر کنیم، هر چند همیشه می‍دانیم حق با ماست.

Panda Internet Security 2010

پانداها به سرعت بالا مشهور نیستند، این مورد هم چنین است.

Panda تمامی تهدیداتی را که به سویش روانه کردیم، با سبعیت هر چیزی، خب! به جز یک خرس پاندا از بین برد. نرم‍افزار جاسوس، Trojan، برنامه‍های ناخواسته (PUP)، هر چه نام ببرید، Panda همچون سگی گرسنه که به استخوانی رسیده، به آن حمله‍ور میشود.

این Panda خاص همچنین می‍تواند تا حدودی نیازمند باشد. روی تنظیمات پیش فرض، Panda برای هر فعالیتی هشدار می‍دهد، حتی تلاش‍های بی‍خطر شبکه خانگی برای ارتباط با کامپیوتر شما. در طول زمان، این هشدارها به نحو قابل توجهی کاهش می‍یابند. و برای آن دسته که ماهیت خطرناک‍تری دارند- مانند آن دسته که نسبت به تهدیدات جدی یا حمله ویروسی هشدار می‍دهند- Panda امکان تنظیم شفافیت و مدت هشدار صفحات را برای شما فراهم می‍کند. با این حال بیشتر مایل بودیم ............... ابتکار بیشتری به خرج میداد و ما را با این حجم هشدار آزار نمیداد.

در عین حال که Panda ظاهرا دیواری نفوذناپذیر ایجاد می‍کند، راهی نداریم جز آنکه از عملکرد آن آزرده باشیم. زمان 13 و نیم دقیقه‍ای Panda برای اسکن، آن را در آخر گروه قرار داد و هر امتیازی برای کاهش زمان اسکن‍های بعدی قائل شویم، کافی نیست. Panda به هنگام راه‍اندازی مجدد تنها کمی بیش از دو دقیقه زمان صرف کرد. Panda در رده یکی مانده به آخر جای گرفت و تنها زمان نیم ساعته Avast! پس از آن بود. Panda همچنین 24 ثانیه به زمان راه‍اندازی سیستم ما افزود، 7 ثانیه کامل بیشتر از زمان میانگین و مکان یکی مانده به آخری دیگر.

بازرسان پشت میزنشین عاشق این خواهند شد که Panda چگونه آمارهای امنیتی را مرتب می‍کند، و دقیقا نشان می‍دهد چه نوع تهدیداتی عادات کامپیوتری شما به ارمغان خواهند آورد و حتی آنها را در یک نمودار دایره‍ای به شما نشان خواهند داد. حتی قابلیت محافظت ویژگی‍های امنیتی مخصوص را از طریق کلمه رمز بررسی کرد، تا مطمئن شویم همکار ناراضی شما نمی‍تواند آسیبی به سیستم شما وارد کند.

اگر اسکن‍های سریع و زمان راه‍اندازی اهمیتی ندارند، Panda به سرعت در رده سوم جدول جای می‍گیرد. در غیر این صورت، به دنبال گزینه دیگری باشید.

Comodo Internet Security Pro

به سرعت اسکن می‍کند، باید آن را قانونی کرد.

تنها گروهی از کاربران XP مانده‍اند که سیستم عامل (OS) تقریبا 10 ساله Redmond را همچون شیئی مقدس فرض می‍کنند. و پیش از آنکه ویندوز 7 وارد بازار شود، با این نظر موافق بودیم، اما آنچه وفاداران XP ظارهرا فراموش کرده‍اند این است که تا چه حد سیستم عامل محبوب‍شان در روزهای اول در برابر تهدیدات اینترنتی آسیب‍پذیر بود. البته، این سیستم عامل یک دیواره آتش درونی داست، اما پیش از عرضه Service Pack 2، در حالت پیش فرض عمل نمی‍کرد و هرگز قادر نبود ترافیک خارج از محدوده را کنترل کند.

Comodo  شرکتی است که در میان مشتاقان به ساخت دیواره آتش موفق مشهور بود. از آن زمان چیزهای بسیاری تغییر کرده (از جمله یکپارچگی بهتر دیواره آتش در ویندوز) و اشتباه است که موفقیت Comodo را تنها به یک مورد محدود کنیم. برنامه امنیتی تکامل یافته Comodo بیش از یک اسب قدرتمند ضد ویروس است، و اگر سرعت اسکن آن مانند مسابقه اسب‍دوانی کنتاکی بود، اسب اصیلی برای شرط‍بندی میبود.

15 دقیقه طول کشید تا Comodo اولین اسکن را روی بتر آزمایشی ما انجام دهد، اما در دور بعد، Comodo به موتور جت تبدیل شد، و در عرض یک دقیقه فایل‍های ما را بررسی کرد. در چنین سرعت زیادی، با خود فکر کردیم شاید Comodo از برخی پروسه‍ها می‍گذرد، و زمانیکه ما آن را مورد حمله فایل‍های آلوده قرار دهیم، کمر خم خواهد کرد. اما چنین نشد.

پس نکات منفی آن چیست؟ ظاهر صفحه به شفافیت برخی از برنامه‍های دیگر این گروه نبود، اما بیشتر از تلاش Comodo برای فروش گزینه‍ها و ویژگی‍های امنیتی بیشتر آزرده شدیم. این مسئله از مرحله نصب آغاز شد، زمانیکه Comodo تلاش کرد وارد نوار ابزار (toolbar) شخص ثالث شده، homepage ما را تغییر دهد، و Ask.com را به صفحه پیش فرض جستجوگر ما تبدیل کند. سپس یک لینک مصر روی صفحه ظاهر میشد تا ما را ترغیب به خرید LivePCSupport کند، که امکان پاکسازی فهرست راهنما و «بهینه‍سازی» کامپیوتر شما را فراهم می‍کند. اگر پیشتر برای محافظت هزینه کرده‍اید، این مسئله موجب ناراحتی است.

 

کلام آخر

آنچه در طول ارزیابی مقایسه‍ای برنامه‍های آنتی ویروس مشخص شد، این است که ارزیابی دقیق فهرست ویژگی‍ها و حتی عملکرد، تنها بیانگر بخشی از حقیقت است. تنها با استفاده از این نرم‍افزارها در دنیای واقعی است که توانستیم برای مثال نتیجه بگیریم ESET Smart Security گزینه مطلوبی است، Microsoft Security Essentials رایگان راه حل فوق‍العاده‍ای برای کاربران خسیس است، McAfee خود را بازسازی کرده، و Trend Micro Internet Security Pro واقعا مزخرف است.

iconبرچسب‌ها : آنتی ویروسهای محبوب, آنتی ویروس برتر,
  • نوشته: محمد رضایی
  • چهارشنبه 10 فروردین 1390
  • نظرات()