تبلیغات

مجله تفریحی پرمون

    ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ..::.. نظرات ،پیشنهادات و انتقادات خود را به شماره 30009900850402 ارسال نمایید...

    نویسنده پرمون شوید مجله تفریحی پرمون

نسل سوم بتلفیلد ، تهران را به بازی آوردنگاهی به نسل سوم بتلفیلد

پلتفرم: Microsoft Windows, PlayStation 3, Xbox 360
توسعه دهنده: EA Digital Illusions CE
منتشر کننده:EA
سبک: تیراندازی اول شخص

اگر جزو طرفداران بازی‌های جنگی باشید یكی از بازی‌های سری بتفیلد را بازی كرده‌اید یا حداقل نامش برایتان آشناست. جدا از بازی‌های معمول شبكه‌ای مانند كانتراسترایك، به جرات می‌توان گفت سری بتلفیلد و مخصوصا بتلفیلد راه و روش بازی‌های شبكه‌ای را تغییر داد و شیوه‌ای جدید را به این دنیا وارد كرد و باعث شد بسیاری از بازی‌های نامدار دیگر از این سبك تقلید كنند، در حالی كه هیچ گاه نتوانستند موفقیت بتلفیلد ۲ را كسب كنند. با وجود انتشار بازی‌های جنگی در هر سال، بسیاری از گیمرها هنوز ترجیح می‌دهند بتلفیلد ۲ محیط بازیشان باشد تا با دوستانشان به صورت شبكه بازی كنند. در همین حال سری بتلفیلد یكی از بیشترین تنوع‌ها را در میان بازی‌های خود جای داده است. شاید بتوان گفت موفق‌ترین نسخه بعد از بتلفیلد ۲، دو بازی بد كامپنی یك و ۲ بودند كه دوباره توانستند توجه‌ها را به این سری قدیمی‌ جلب كنند. این دو بازی با آن كه داستان و گیم‌پلی بسیار قابلی قبولی داشتند، ولی انتقاد‌های جدی به آنها باعث شد محبوب‌ترین نسخه این سری نباشند. اولین نقطه ضعف بد كامپنی، ساپورت ناقص آن از شبكه بازی آن بود كه باعث شد بسیاری از گیمرها آن را برای بستر بازی شبكه‌ای خود انتخاب نكنند. دومین ایراد آن مربوط به گیم‌پلی بازی می‌شد چرا كه با وجود طراحی زیبا، بسیاری از عناصر جنگی به كار رفته در بتلفیلد ۲ از بازی حذف شده بود و حس گیمرها را كه دوست داشتند در یك محیط شهری جنگ را تجربه كنند، ارضا نمی‌كرد.


سازندگان بازی بخوبی این واقعیت را درك كردند و تصمیم گرفتند نسخه‌ای از بازی را كه شباهت‌های ساختاری بسیار زیادی با بتلفیلد ۲ دارد منتشر كنند. اولین موضوع و خوشحال كننده‌ترین آن در مورد بتلفیلد ۳ این است كه بسیاری از ویژگی‌ها و سلاح‌هایی كه در بد كامپنی غایب بودند دوباره به صحنه بازی برگردانده شده‌اند. مثلا شما دوباره این امكان را دارید كه با جت جنگنده به نیروهای دشمن حمله كنید كه البته لذت این كار در بخش مولتی پلیر بازی دوچندان خواهد شد. طبق اعلام شركت سازنده، مپ‌های بازی در نسخه رایانه‌ای توانایی اجرای ۶۴ بازی كننده در یك نقشه را به طور همزمان دارند كه البته این رقم در نسخه كنسولی بازی به ۲۴ كاهش یافته است.

به نظر می‌رسد بخش سلاح‌ها و تجهیزات به كار رفته در بازی شباهت بسیار زیادی به بتلفیلد ۲ داشته باشد. در یكی از سوال و جواب‌ها مطرح شده بود كه بخش «كاماندر» از بتلفیلد ۳ حذف شده است. اگر قبلا بتلفیلد بازی كرده بودید، می‌دانید كاماندر اسكرین ویژگی‌ای در بازی بود كه فقط به یكی از اعضای تیم اختصاص داده می‌شد و از طریق آن، عضو خاص می‌توانست قابلیت‌های بیشتری در مدیریت بازی مثلا زوم كردن یا اسكن روی نقشه و... داشته باشد.

از سری بتلفیلد انتظار داستان شگفت‌انگیز نداشته باشید. كسی از گیمرها هم به این موضوع توجهی نمی‌كند، ولی هیجان بتلفیلد و... در یك چیز خلاصه شده و آن هم گیم‌پلی فوق‌العاده بازی و محیط متناسب بازی برای ایجاد یك فضای بازی گروهی است. شاید تا به الان گرافیك بازی زیاد به چشم نمی‌آمد و شاید این موضوع در گرد و خاك گیم‌پلی بازی محو شده بود و بتلفیلد ۳ با ارائه تریلرهای شگفت‌انگیزی كه از محیط بازی منتشر كرده نشان داده گرافیك این بازی بشدت خواهان رقابت با بازی‌های هم سبك خود مثل كال آو دیوتی است. سازندگان بازی اعلام كرده‌اند برای حركات انیمیشنی شخصیت‌های بازی از فناوری ANT استفاده شده، دقیقا همان كاری كه در كرایسیس ۲ انجام شده است. همچنین بازی فیفا این تكنولوژی را به كار برده و این كار باعث شده كه حركات شخصیت‌های بازی فوق‌العاده طبیعی به نظر بیایند برای مثال همان طور كه در تریلر بازی مشاهده می‌كنیم هنگام دویدن بخوبی می‌توان تكان‌های طبیعی انسان را مشاهده كرد. حتی ویژگی‌های جدیدی مانند پنهان شدن پشت دیوارها و دزدكی نگاه كردن هم به بازی اضافه شده است. همچنین هنگام تیراندازی بخوبی می‌توان لگد زدن سلاح‌ها را به بدنتان حس كنید. به طور كلی می‌توان ارتقای بسیار زیاد گرافیك را در بتلفیلد ۳ مشاهده كرد و شاید این ویژگی جایگزین گیم‌پلی زیبای بازی شود.

طبق اطلاعات منتشر شده، امكان استفاده از آرپی‌جی در بازی وجود دارد و این امكان كه شما بتوانید با آن یا سلاح‌های دیگر ساختمان‌ها را تخریب كنید، به انجین بازی اضافه شده است.

در بتلفیلد ۳ شما كاملا در مورد نقشه‌ها شگفت‌زده خواهید شد به این دلیل كه متفاوت‌ترین محل‌ها برای شبیه‌سازی نقشه‌ها در بازی استفاده شده است. برای مثال شهرهای نیویورك، تهران و پاریس برای شبیه‌سازی نقشه استفاده شده است كه می‌تواند به شما تجربه متفاوتی از جنگ‌های شهری ارائه كند.

شاید در حال حاضر نتوان بخوبی در مورد صدا و نورپردازی بازی نظر داد، اما آن گونه كه در دمو‌های بازی دیده می‌شود این دو ویژگی بازی از نقاط قوت آن به شمار می‌آیند. شما بخوبی می‌توانید خط نوری را كه از شیشه بر زمین می‌تابد مشاهده كنید. سایه‌هایی كه ساختمان‌ها روی زمین می‌اندازند به زیبایی طراحی شده‌اند. همچنین موضوع صداگذاری هم از دیگر ویژگی‌های زیبای بازی است. این واقعیت هم در زمان دویدن كه می‌توانید صدای پای خودتان و نفس‌زدنتان را بشنوید آشكار است و هم در وارد شدن به صحنه نبرد و تیراندازی كه بخوبی صدا‌های موجود در این مكان شبیه‌سازی شده است.

به طور كلی با توجه به دمو‌های بازی باید بگوییم كه با بازی بسیار شگفت انگیزی روبه‌رو خواهید شد، البته برای بررسی موشكافانه این بازی، باید تا اول نوامبر ۲۰۱۱ كه زمان انتشار این بازی است صبر كنید.

iconبرچسب‌ها : نسل سوم بتلفیلد, بتلفیلد 3, battlefield 3, تهران در بتلفیلد 3,
  • نوشته: محمد رضایی
  • پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390
  • نظرات()