تبلیغات

مجله تفریحی پرمون

    ثبت شده در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ایران - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ..::.. نظرات ،پیشنهادات و انتقادات خود را به شماره 30009900850402 ارسال نمایید...

    نویسنده پرمون شوید مجله تفریحی پرمون

عرفان نظر آهاری


عرفان نظر اهاری متولد 1353 در تهران است. او دکترای زبان و ادبیات فارسی است و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه است. و کتاب هایش به زبان های انگلیسی,فرانسه,و عربی ترجمه شده است. وی تا کنون جوایز بسیاری را از آن خود کرده است...
 از جمله:جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران, جایزه ادبی پروین اعتصامی, جایزه کتاب فصل... و نیز لوح افتخار  IBBY (دفتر بین المللی کتاب نسل جوان) در اسپانیا. او یکی از نویسندگان کتاب جهانی ' داستان صلح ' است که در کره جنوبی به چاپ رسیده است.

نظرآهاری نگارش پنج عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع هایی همچون: عشق، قناعت، عدالت طلبی و ستم ستیزی ارزش زندگی و مرگ و هستی را در پیشینه ی خود دارد و آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از او منتشر شده است، از جمله: "راز مرواریدهای شهرزاد"، "در سینه‌ات نهنگی می‌تپد"، "نامه‌های خط خطی"، "پیامبری از کنار رودخانه ما رد شد"، "لیلی نام تمام دختران زمین است"، "بالهایت را کجا جا گذاشتی"، "خرقانی به روایت عرفان نظرآهاری"، " چای با طعم خدا"، "من هشتمین آن هفت نفرم"، "جوانمرد، نام دیگر تو"، "روی تخته سیاه جهان، با گچ نور بنویس"، " یک استکان یاد خدا باید بنوشم"، "پرنده ماهی".


متن هایی زیبا از کتاب جوانمرد نام دیگر تو


مناجات جوانمرد
از پشت دیوار های ملکوت هنوز هم صدای مناجات جوانمرد به گوش می رسد.
صدای جوانمرد که به خدایش می گفت:
 الهی ! اگر اندامم درد کند شفا تو دهی, چون توام درد کنی,که شفا دهد؟
 الهی! مرا برای خویش افریدی,از مادر برای تو زاده شدم; مرا صید هیچ افریده مکن.
 الهی ! از بندگان تو بعضی نماز و روزه دوست دارند و بعضی حج و غزا و بعضی علم و سجاده; مرا از همه ی اینها باز کن که زندگانی ام و دوستی ام جز برای تو نباشد.
جوانمرد از خشکی ماهی می گیرد
گفتند: ان مرد ماهی گیر است, ان مرد از دریا ماهی می گیرد.
گفتند : ان مرد کشاورز است, ان مرد در زمین دانه می کارد.
 جوانمرد گفت: چه نیکو که ان مرد, ماهی گیر است و از دریا ماهی می گیرد و چه نیکو که ان مرد, کشاورز است و در زمین دانه می کارد.
اما نیکوتر,مردی است که از خشکی ماهی می گیرد و دانه اش را در اب می کارد.
و نیکو تر از این دو,کسی است که می تواند از اب, اتش بگیرد و از زمین, اسمان برداشت کند.
ممکن را به ممکن رساندن کار مردان است, اما کار جوانمردان ان است که ناممکن را ممکن سازد.
هزاران معجزه میان اسمان و زمین معطل است.دستی باید تا معجزه ها را فرود اورد.
و ان دست جوانمرد است.


از مردی تا جوانمردی
روزی مردی,پرسید: نشان جوانمردی چیست؟ جوانمردا, بگو تا ما هم مردی را جوانمردی کنیم!
 جوانمرد گفت: کمترین نشان, ان است که اگر خدا هزار کرامت با برادر تو کند و یکی با تو, تو ان یکی خودت را هم برداری و رئی هزار تای برادرت بگذاری!
 مرد گفت: وای بر ما که از مردی تا جوانمردی, هزار گام است و ما هنوز در گام نخستیم.


جوانمرد خوشنودی خدا را برداشت
بهشتیان در صف ایستاده بودند و نوبت خود را انتظار می کشیدند. دروازه ی بهشت باز شد و فرشته ها پیش از هر کس جوانمرد را فراخواندند تا وارد بهشت شود.
بهشتیان اعتراض کردند و چرایش را پرسیدند و گفتند: مگر جوانمرد چه کرده است که پیش از دیگران به بهشت می رود؟
 فرشته ها گفتند: نمی دانید که او چه کرده است. خداوند به همگان فکرت داد اما او توانست از فکرت به محبت برسد و از محبت به هیبت و از هیبت به حکمت. اما نیکو ان بود که او از حکمت به شفقت رسید.شما نبودید و نمی دانید که او با شفقتش چه می کرد. او بود که شب و روز برای مردم دعا می کرد و می خواست به جای همه ی مردم بمیرد تا هیچ کس طعم مرگ را نچشد, او بود که می خواست حساب همه ی مردم را از او بکشند تا در قیامت حسابی برای کسی نماند; او بود که از خدا خواهش می کرد به جای همه مجازات شود تا دوزخ از گناهکاران خالی بماند. حالا بهشت و نوبت اولین, کمترین چیزی است که باید به او داد.

                                                        * * *
جوانمرد, اما بهشت و نوبت اولین را قبول نکرد. او از میان همه ی پاداشها, تنها خوشنودی خدا را برداشت و بهشت و نوبتش را هم به دیگران بخشید.دانلود کتابهای عرفان نظر آهاری با فرمت PDF

در سینه ات نهنگی میتپد
Size : 1.29 MB


چای با طعم خدا
Size : 112 KB


لیلی نام تمام دختران زمین است
Size : 142 KB


بالهایت راکجا جاگذاشتی؟
Size : 174 KB

هفت داستان کوتاه
Size : 121 KB


iconبرچسب‌ها : عرفان نظر آهاری, دانلود کتاب, کتاب های عرفان نظر آهاری, دانلود عرفان نظر آهاری, در سینه ات نهنگی میتپد, چای با طعم خدا, لیلی نام تمام دختران زمین است, بالهایت راکجا جاگذاشتی؟, هفت داستان کوتاه,
  • نوشته: فهیمه کریمی
  • چهارشنبه 4 خرداد 1390
  • نظرات()